Hypersenzitivních lidí je v populaci něco kolem 15-20%. Jsou to lidé, kteří jsou obzvlášť citliví na každý podnět, umí se dobře vcítit do druhých, vztahují na sebe každý problém světa, nedělá jim dobře chaos, hluk a více lidí pohromadě. Často se stane, že přetáhnou své baterky a onemocní. Je to signál těla, že musí víc odpočívat a respektovat své hranice. Vše si berou hodně k srdci. Pro ostatní mohou být špatně čitelní, přecitlivělí nebo divní. Přitom jejich vnitřní život je velmi silný s dokonale vybroušenou intuicí.
S hypersenzitivitou a určitou citlivostí se už narodíme. Samozřejmě ji lze během života trochu formovat, ale základy už má každý daný. Pokud se v popisu poznáváte, přečtěte si pár tipů, které vám s hypersenzitivitou pomohou pracovat.
Přiznejte si, že ji máte
Nesnažte se sama sebe změnit. Přijměte svoji povahu se vším všudy a z hypersenzitivity udělejte naopak přednost. Vnímáte mnohem víc věcí než ostatní lidé. Vše prožíváte až do morku kostí. Vaše zážitky jsou tudíž mnohem barvitější.
Zjistěte, jaké situace vás vyčerpávají
Může to být práce ve velkém kolektivu, život ve velkoměstě, čtení negativních zpráv nebo každý den akce s přáteli. Tělo vám dá rychle najevo, že je z toho unavené a nedělá mu to dobře. Učiňte tedy kroky k tomu, abyste se cítila dobře. Nastavte si osobní hranice.
Odpočívejte
Vše vás vyčerpá mnohem rychleji, než ostatní. Proto jste taky víc unavená. Naučte se odpočívat, neponocujte a choďte brzy spát.
Dobíjejte baterky
Než se pojem hypersenzitivita dostal k širší veřejnosti, stávalo se, že tito lidé končili v ordinacích psychologů s úzkostnými nebo stresovými poruchami. Dnes už to tak naštěstí není. Zjistěte, co vám dodá energii a pravidelně to praktikujte. Může to být jóga, procházky v přírodě, meditace, poslech pomalé hudby, čtení knih a tak dále.