Když jsem před rokem začínala s bezlepkovou dietou, bylo to ze zdravotních důvodů. Vnímala jsem to jako nutné zlo a spoustu omezení. Každý z nás jistě někdy prochází kolem voňavé pekárny, která ho uprostřed chůze přinutí změnit směr a koupit si šateček nebo anglický rohlík na cestu. Pizzerie, fast foody, restaurace, to všechno vás čas od času naláká a v tu chvíli byste nejradši svůj problém s lepkem hodili za hlavu. Jenže pak je vám zase špatně a bloudíte v začarovaném kruhu hřešení a zpytování svědomí, že víckrát už ne. A jak víckrát už ne vyměnit za životní styl, který vás bude bavit a nebude vám na jen obtíž?
Zamyslela jsem se nad přínosem bezlepkové diety a jeden aspekt nelze ignorovat: zdraví. Zdraví máme jen jedno a je plně v našich rukách, jak o něj budeme pečovat (jakkoliv to zní jako velké klišé a ohrané moudro). Když se cítíte dobře bez lepku a s lepkem je vám špatně, proč si dobrovolně ubližovat? Samozřejmě, pokud netrpíte celiakií ani alergií na lepek, popřípadě pšenici nebo jiné obiloviny, je pro vás nesmyslné tuto dietu dodržovat. Některé studie tvrdí, že nadbytek pšenice a lepkových potravin v našem jídelníčku (například bílého pečiva) není zdravý, jiné studie jim naopak odporují. Podle mého názoru je dobré „jít středem“ a nejíst ničeho ani moc, ani málo.
Když už se bez lepku cítíte zdraví, pořád asi přemýšlíte, co si dát na zub. Internet je plný zajímavých receptů, užitečných odkazů a doporučení, chce to jen nelenit a pořádně zapátrat. Budete se divit, ale lidí držících tuto dietu není zase tak málo, ale ani nijak zvlášť moc, takže internetové prostředí je ideální ke sdílení zkušeností. Častými otázkami, na které se pokusím odpovědět (ačkoli nejsem odborník a dietu držím pouze něco málo přes rok), jsou:
1. Můžu konzumovat potraviny, které obsahují stopy lepku?Ano i ne. Každý, kdo drží bezlepkovou dietu se zdravotních důvodů, to má s (ne)tolerancí lepku trochu jinak. Uvádí se, že bezpečná denní dávka je zhruba 20–50 mg alergenu. Deklarace výrobců na obalu, že „výrobek může obsahovat stopy“, je dobrovolné preventivní prohlášení, které říká, že se potravina zpracovávala v továrně, kde se zpracovávají i lepkové potraviny. Množství alergenu v těchto potravinách by ale mělo být zanedbatelné.
2. Jak unést dietu finančně?Záleží, které potraviny a kde nakupujete. Bohužel, bezlepkové potraviny bývají dražší, ale ve specializovaných prodejnách a pekárnách můžete narazit na příznivější ceny. Nebo se poraďte se svou pojišťovnou, mohou vám nabídnout vyplacení určité částky za sbírání účtenek.
3. Jaké používat náhražky?Možností je plno. Omáčky můžete zahustit bramborovým škrobem, z muk bez lepku si také jistě vyberete. Pečlivě se dívejte na etikety, lepek se často ukrývá i tam, kde ho nečekáte (koření, dochucovadla, bramborové lupínky… )
Na závěr: Nebojte se a zvládnete to! I v tomto případě platí, že jedny zavřené dveře otevírají nové.