Každý si určitě přeje, aby měl okolí svého obydlí, alespoň trochu krásné. K tomu nejčastěji využíváme zelené a přírodní prvky na naší zahradě. Abychom si ale tuto zář našeho příbytku zachovali, musíme proto vynaložit, především během chladných měsíců, nemalé úsilí.
Nejdříve je dobré začít vaším trávníkem, který bychom měli posekat na výšku mezi 2-5 centimetry. A až do října udržovat v čistotě, tedy pečlivě vyhrabat spadané listí, kousky kůry a napadané větvičky okolo stromů a keřů. Všechny tyto věci můžeme později nebo dříve použít na kompost nebo použít k zazimování.
Větší pozornost vyžadují především keře a menší keříky původem z Asie. Ty je dobré zazimovat právě odpadem, který vznikl z přírodních materiálů. Spadané listí ze stromu, může vytvářet perfektní izolaci země, zabrání promrznutí země a kořenů a co víc zabraňuje zbytečnému odparu vody. Mimo jiné se všechen tento přírodní materiál dále rozkládá a podporuje tvorbu humusu, který poměrně zásadně zvyšuje úrodnost půdy.
Nadále bychom měli věnovat naší pozornost truhlíkům, které během léta zdobí nejčastěji naše okna či balkóny všemi různými barvami. Bohužel, letní rostlinky nám odešli s příchodem ledových mrazíků, nicméně nezoufejte, stále je můžeme použít na kompost. Místo nich můžeme například vsadit poměrně dost odolně vřesy nebo okrasné zelí. Na vytvoření dekorací, které vydrží po celou zimu, můžeme využít například různé kamínky, nebo šišky a šištice nejrůznějších jehličnanů.
Před koncem podzimu bychom se měli v poslední řadě také ujistit, že jsme se nezapomněli postarat o nářadí, kterým pečujeme o naší zahrádku. Hrábě, nůžky a dokonce i různé křovinořezy je dobré důkladně pročistit. Dobré je se ujistit, že všechno naše zahradnické náčiní je uloženo v suchu, aby nám přes zimu nezrezlo a aby nám nenahnily naše dřevěné násady.
Budete-li se držet těchto několika rad, zvládnete udržet vaší zahrádku krásnou i během zimy.