Keře, které rostou do závratných výšek, bují jako plevel a nesou pohádkové plody.
Není to sice vždycky taková idyla, ale když se jednou za pár let skutečně urodí, stojí to za to.
Jejich pěstování je opravdu snadné a v obchodě se prodávají téměř za cenu drahých kamenů.
Většinou se sklízejí od poloviny do konce září. Zralost poznáte podle toho, že oříšky samy odpadávají ze zelených lůžek a mají svou typickou nahnědlou barvu.
Můžete zatřást větvemi a uspíšit jejich samovolný pád dříve, než na vás už ve skořápkách žádná pochoutka nezbude. Milují je škvoři, nosatec lískový, veverky, ptáci…
Nosatce lískového se nejlépe zbavíte jarním postřikem a pečlivým odhrabáním spadaného lískové listí.
Oříšky a jejich uchovávání
Po sběru a přebrání plodů, které nesmí být nahnilé ani mít v sobě okrouhlou dírku od červa, dejte ořechy do zeleninové přepravky nebo na síto a nechte dosušit a dozrát na teplém místě.
Louskání oříšků se mimochodem zamlouvá i dětem, když jim dáte do ruky neškodný nástroj, máte o jejich zábavu postaráno.
Vyloupané je můžete naložit do medu, poměr 1:1, nasucho sterilizovat ve sklenicích nebo uložit do mrazáku.
Využijme bohatství přírody a pojďme se zlískat!
Tak dobře, šaty ve skořápce pravděpodobně nenajdete, ale chuťově výtečná a zdravá semínka v hrsti jsou lepší než princ v nedohlednu.
Obsahují vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E, hořčík, vápník, měď, fosfor, jód a další. Obohatí vánoční cukroví, bábovky; opražené a nasekané oříšky se hodí i do salátů např. v kombinaci s česnekem.
Tady máte recept na ořechovou paštiku se šalvějí:
150 g opražených (v troubě na 180°, 10 minut), oloupaných a najemno rozsekaných ořechů smíchejte s 50g drcených sezamových semínek. V misce utřete 225g žervé se 2 stroužkami prolisovaného česneku, lžičkou soli, lžičkou pepře, lžící nasekané šalvěje a dvěma lžícemi olivového oleje. Přidejte ořechy a semínka a přilijte 4 lžíce mléka. Hotovou směs plňte do formiček a dejte vychladit.